MAISTO PAPILDŲ ENCIKLOPEDIJA
 
Transfer faktoriai
(Imuniniai faktoriai, PRP, krekenos, priešpienis)

Transfer faktoriai (angl. Transfer factors) – tai smulkios baltyminės molekulės, gaminamos T limfocitų, dalyvaujančios ląstelinio imuniteto reguliacijoje ir perduodančios informaciją apie antigenus. Mokslinėje literatūroje šios signalinės molekulės vadinamos prolino turtingais polipeptidais (angl. PRP), o plačiąja prasme šis pavadinimas dažniausiai naudojamas apibūdinant imunines daleles esančias krekenose.
Krekenos - tai priešpienis, turtingas įvairiausių imuninių faktorių. Tai sveikiausias ir naudingiausias visų žinduolių, taip pat ir žmogaus pirmųjų gyvenimo dienų maistas, gaunamas iš motinos. Su priešpieniu organizmas aprūpinamas vertingomis maistinėmis medžiagomis ir imuniteto bei augimo faktoriais, labai svarbiais vaiko sveikatai, vystymuisi ir augimui. Ypač svarbūs yra priešpienio imunoglobulinai – baltymai turintys informaciją apie antigenus. Daugiausiai krekenose yra Imunoglobulinų G. Šie imunoglobulinai perduoda imuninei sistemai atmintį apie antigenus ir paruošia ją greitai reaguoti ir apsiginti nuo įvairių virusinių, bakterinių, grybelinių infekcijų ir kitų ligų sukėlėjų.
Kaip naudingas įvairių imuninių faktorių, fermentų, vitaminų, mineralų, vertingų amino rūgščių derinys, krekenos puikiai tinka ir įvairaus amžiaus žmonėms. Jos vartojamos gerai savijautai, jaunatviškumui ir darbingumui palaikyti vyresniame amžiuje, taip pat ir jauniems, daug dirbantiems, patiriantiems stresą, jaučiantiems lėtinį nuovargį, linkusiems dažnai sirgti peršalimo ligomis. Krekenos padeda greičiau atsigauti po fizinių krūvių, puikiai tinka sportuojant, laikantis dietų, nes padeda deginti riebalus. Krekenų naudinga vartoti ir sergant, ypač lėtinėmis ligomis, kai yra imuninės sistemos veiklos sutrikimas, sveikstant po sunkių ligų.

Vartojimas

Patogesniam vartojimui iš karvių priešpienio yra gaminami maisto papildai. Jie gali būti tablečių, kapsulių ar miltelių pavidalo. Nurodant tokių maisto papildų sudėtį, yra rašoma kiek miligramų krekenų yra vienoje tabletėje, kapsulėje arba dienos dozėje - keliose tabletėse ar kapsulėse. Suaugusio žmogaus skrandžio sultys gali suardyti didelę dalį aktyvių krekenų imuninių faktorių, todėl geriau rinktis tuos papildus, kurių krekenos yra apsaugotos nuo ardančio skrandžio sulčių poveikio, pavyzdžiui inulinu, kuris ištirpsta žarnyne. Be to inulinas yra naudinga maistinė medžiaga gerosioms žarnyno bakterijoms.