MAISTO PAPILDŲ ENCIKLOPEDIJA
 
Raudonasis dobilas
(Raudonųjų dobilų izoflavonai, Genisteinas)

Raudonais dobilas (Trifolium pratense lot.) - gerai žinomas, Lietuvoje augantis, pupinių šeimos augalas, turintis naudingų sveikatai savybių, o ypač jo žiedai.

Raudonuosiuose dobiluose yra flavonoidų, taninų, fenolio rūgščių, eterinių aliejų, sitosterolio, mineralų: magnio, fosforo, kalcio, kalio ir chromo, vitamino C, tiamino (B1), niacino (B3), amino rūgšties triptofano. Ypač vertinami raudonųjų dobilų žiedai dėl juose esančių izoflavonų (genisteino, biochanino A, daidzeino, formononetino).

Izoflavonai - tai fitoestrogenai, pasižymintys panašiu, tik silpnesniu veikimu, į natūralių organizmo estrogenų. Tyrimai rodo, kad raudonųjų dobilų izoflavonai aktyviau jungiasi prie beta estrogenų receptorių, kurių daugiausiai yra urogenitalinėje sistemoje, kauluose bei širdies ir kraujagyslių sistemoje. Tokiu būdu raudonųjų dobilų izoflavonai padeda palengvinti dėl mažėjančio moters organizme estrogenų kiekio atsiradusius simptomus - karščio bangas ir prakaitavimą, dirglumą. Be to, tyrimai rodo, kad raudonųjų dobilų izoflavonai vartojami ilgesnį laiką gali padėti sulėtinti menopauzės nulemtą kaulų retėjimą bei padidėjusį cholesterolio kiekį.


Vartojimas 

Raudonųjų dobilų žiedų būna arbatžolių, tinktūrų, tablečių ar kapsulių forma. Specialiai moterims perimenopauzės ir menopauzės metu skirtų vartoti maisto papildų sudėtyje dažniausiai yra naudojamas raudonųjų dobilų ekstraktas, su nurodytu izoflavonų kiekiu. Jo rekomenduojamoje paros dozėje gali būti nuo 40 iki 80 mg. Deriniuose su kitais augalų ekstraktais pakanka 40 mg raudonųjų dobilų ekstrakto per dieną. Maisto papildų su raudonaisiais dobilais nerekomenduojama vartoti nėštumo metu. Klinikiniai stebėjimai nerodo raudonųjų dobilų neigiamos įtakos su hormonais susijusiems onkologiniams susirgimams, tačiau sirgus tokiomis ligomis dėl raudonųjų dobilų vartojimo rekomenduojama pasitarti su gydančiu gydytoju. Be to, raudonieji dobilai gali būti natūrali pakaitinės hormonų terapijos alternatyva ir moterims, nenorinčioms ar dėl gretutinių ligų, pavyzdžiui, venų trombozės, negalinčioms vartoti hormoninių preparatų. 

Literatūra.
1. Phytoestrogens derived from red clover: an alternative to estrogen replacement therapy?  J Steroid Biochem Mol Biol. 2005.
2. Effects of red clover (Trifolium pratense) isoflavones on the lipid profile of perimenopausal and postmenopausal women. Maturitas. 2020.